Blog Kategorileri
Keçiboynuzu Nedir?
11.01.2024
Dünyanın en eski ağaçlarından biri olan keçiboynuzu (Ceratonia siliqua L.), Akdeniz ikliminin etki sahasında gelişme gösteren makilerin en tipik örneklerinden birisidir.
Keçi Sütünün Faydaları
11.01.2024
Keçi sütü kısa ve orta zincirli tekli ve çoklu doymamış yağ asitleri (kaproik, kaprilik, kaprik) bakımından zengindir. Bu bileşenler emilim ve metabolizma bozuklukları, kolesterol problemleri ve yetersiz beslenme bulguları sergileyen hastalarda tedavi edici nitelikler taşımaktadır.
Propolis Nedir?
11.01.2024
Propolis kompleks bir arı ürünüdür. Arıların bitkilerden topladıkları reçinemsi maddeleri kovana getirerek burada başlarındaki salgı bezlerinden salgıladıkları enzimlerle, polen ve bal mumu ile karıştırarak oluştururlar.
Cistus Nedir?
11.01.2024
Cistaceae ailesinden bir tür olan Cistus incanus polifenollerden oldukça zengindir. Pembe laden olarak da bilinen Cistus incanus’un birçok çeşidi olup Akdeniz’den Kafkaslara kadar uzanan geniş bir bölgede bulunmaktadır.
C Vitamini ve Faydaları
11.01.2024
İnsan vücudu doğal olarak kendiliğinden C vitamini üretmediği için beslenme aracılığıyla doğal kaynaklardan vücuda almak gereklidir. C vitamini vücudun besinlerden aldığı demirin sindirim sistemi tarafından emilmesine ve daha sonra kullanmak üzere depolanmasına yardımcı olur.
Ester C Nedir?
11.01.2024
Ester C’de bulunan C vitamini tamponlanmış yapıdadır ve asidik özellikte değildir. Bu nedenle böbreklerde birikme yapma riski yoktur.
Vitamin D3 K2 Vitamini Nedir?
11.01.2024
Kemik sağlığı için D vitamini kullanımının olumlu etkisi uzun yıllardır bilinmektedir. D vitamini eksikliği olan kişilerde D vitamini takviyesi kalsiyumun atılımının engellenmesi ve kemiklere transportunu sağlar. 
Lipozomal C Nedir?
11.01.2024
Lipozomal ürünler oral kullanım ile intravenöz etkiye benzer başarı sağlayan eşsiz ürünlerdir.
Çörekotu Yağı Nedir?
11.01.2024
Çörek otunun yararları yaklaşık 300.000 yıldan beri bilinmektedir. Kullanılan kısımları tohumları olup, içerdiği sabit yağ, uçucu yağ ve diğer besin maddelerinden dolayı oldukça değerlidir.
Karadut Meyvesinin Faydaları
11.01.2024
Dut, farklı iklim ve toprak şartlarına adaptasyon kabiliyetinin yüksek olması nedeniyle, ılıman, tropik ve subtropik iklim bölgelerinde yetişebilen bir meyve türüdür. Birçok meyve türünde olduğu gibi Anadolu, dut meyvesinin de anavatanı ve en eski kültür alanlarından biridir. 
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.