C vitamini

C vitamini

İnsan vücudu doğal olarak kendiliğinden C vitamini üretmediği için beslenme aracılığıyla doğal kaynaklardan vücuda almak gereklidir. C vitamini vücudun besinlerden aldığı demirin sindirim sistemi tarafından emilmesine ve daha sonra kullanmak üzere depolanmasına yardımcı olur.

C vitamini kollajen, karnitin ve nörotransmitter biyosentezinde rol oynayan suda eriyen bir vitamindir. Güçlü bir antioksidan olan C vitaminin bağışıklık sistemi üzerine de olumlu etkileri bilinmektedir. En fazla portakal, limon, mandalina ve greyfurtta bulunan C vitamini ihtiyacı yaşa ve cinse göre değişkenlik gösterir.

C vitamininin faydaları arasında bağışıklık sistemini güçlendirmek, kardiyovasküler hastalıklara, doğum öncesi sağlık sorunlarına, göz hastalıklarına ve hatta cilt kırışıklıklarına karşı koruma sağlamak sayılabilir.

Gerçekleştirilen çalışmalar sonucunda C vitamininin stres nedeniyle bağışıklık sistemi zayıflamış olan bireyler için yararlı olduğunu görülmüştür. Alkol kullananların, sigara içenlerin ve obez bireylerin vücutlarında en hızlı tükenen besin maddelerinden birisi olduğu için genel sağlık ölçümünde önemli bir kriter olarak görülür.

Vücudunda düşük oranda C vitamini bulunan bireyler ile karşılaştırıldığında yüksek oranda C vitamini bulunan bireylerin inme (felç) riski ile daha düşük oranlarda olduğu gözlemlenmiştir. C vitamini vücudun hem içindeki hem de dışındaki hücreleri etkilediği için cilt kuruluğu ve yaşlanmaya karşı olumlu etkileri olduğu düşünülmektedir.

C vitamini eksikliğin-de diş eti kanamaları, osteoid ve dentin yapımında bozukluklarla karakterize skorbüt tablosu ortaya çıkar. Yapılan çalışmalarda günde 100mg askorbik asitin diyetle alınmasının kalp krizi, inme ve kanser-den ölüm sıklığını azalttığı bildirilmektedir.

Son Yazılar

Keçiboynuzu

Dünyanın en eski ağaçlarından biri olan keçiboynuzu (Ceratonia si..

Keçi Sütü

Keçi sütü, fizikokimyasal niteliklerindeki bazı farklılıklar nede..

Propolis

Propolis kelimesi Yunancada Pro-müdafaa, koruma polis-şehir anlam..

Cistus

Cistaceae ailesinden bir tür olan Cistus incanus polifenollerden ..

C vitamini

İnsan vücudu doğal olarak kendiliğinden C vitamini üretmediği içi..

Ester C

İnsanların tercihen yöneldiği ester C vitaminleri hem yağda hem s..